Asystent głosowy działa na urządzeniach, takich jak: telefony, smartfony czy telewizory!
Wirtualni asystenci mają przynajmniej w teorii służyć do usprawniania życia użytkowników w wielu aspektach. W tym artykule przedstawię Ci kilka sposobów korzystania z asystentów, które uświadomią Ci wartość tej (nie takiej już nowej) technologii.
- Dzięki asystentom możemy dom zaprojektować jako inteligentny – wydajemy polecenie, coś się uruchamia w dany sposób albo wyłącza.
- Za pomocą wirtualnego asystenta możesz kontrolować połączone z nim urządzenia.
- Możesz sprawnie wyszukać
- Realnie oszczędzasz czas i energię, np. szukając kanału z bajkami dla dziecka, nie musisz tracić czasu na przewijanie albo zapamiętywanie numeru. Z asystentem głosowym mówisz jaki ma być kanał i pojawia się automatycznie
Jakie mamy rodzaje?
W tym przeglądzie zaprezentuję trzech Asystentów, którzy odpowiadają za 85% rynku asystentów głosowych. Pozostałe rozwiązania są na tyle niszowe, że zostawiam je na następne publikacje.
Dzięki głośnemu asystentowi możemy załatwiać wiele spraw bez konieczności dotykania ekranu. Z nim możemy organizować własny dzień i wykonywać różne trudne zadania. Warto byłoby poznać aplikacje, które obsługują funkcję asystenta głosowego. Do wyboru mamy kilka wariantów:
Najpopularniejszym jest Asystent Google. Obejmuje on ponad miliard urządzeń. Najczęściej użytkownicy korzystają z niego z pomocą głośnika Google Home albo tabletu lub smartfona z systemem Android. Jednak asystent ten jest dostępny niemal w każdym urządzeniu.
Siri
Powstała w 2011 roku, nadal posiada status lidera rynku. Za jej sukcesem stoi ilość urządzeń, na których jest zainstalowana zdolność rozpoznawania mowy, oraz ilość języków, które obsługuje – choć niestety na polski musimy jeszcze trochę poczekać.
Pomaga w codziennym używaniu telefonu dzięki takim funkcjom, jak:
- Notowanie
- Ustawianie budzika
- Informowanie o pogodzie
- Sterowanie telefonem, czyli: dzwonienie, ściszanie, zgłaśnianie, otwieranie aplikacji, zmiany piosenek, pisanie wiadomości
- Proste “Googlowanie”
- Znalezienie telefonu – najbardziej pomocna funkcja dla osób, które nie mogą zapamiętać gdzie zostawiają telefony w domu. Wystarczy krzyknąć: “Hey Siri”, a Siri odpowiada
Apple udostępnia możliwość wykorzystywania Siri wybranym twórcom aplikacji – co za tym idzie, nie powstały jeszcze programy do samodzielnego tworzenia chatbotów na Siri.
Google Asistant
Jedyny asystent, który obsługuje język polski. Dostępny jest na wielu urządzeniach, lecz najbardziej zaawansowany na telefonach Google Pixel. Za datę jego urodzin możemy określić 2016 rok. Użytkownicy, dzięki Asystentowi Google mogą wykonywać bardzo podobne funkcjonalności jak z Siri, a dodatkowo mogą tworzyć własne aplikacje.
W 2018 roku poznajemy innowacyjną funkcję Asystenta Google zwaną Google Duplex.
Funkcja Duplex daje użytkownikom Telefonów Pixel możliwość wykorzystania swojego asystenta do wykonywania za niego rozmów telefonicznych w konkretnych celach np.:
- Umawianie Wizyty u Fryzjera
- Rezerwacja Stolika w Restauracji
- Wypełnianie Formularzy w Internecie
Duplex jest nadal w fazie beta, ale już w zeszłym roku firma testowała tą funkcję na wybranej grupie użytkowników telefonów Google Pixel w Stanach Zjednoczonych, dając im możliwość Rezerwacji Stolików Restauracyjnych.
Amazon Alexa – dostępna od 2014 roku i zainstalowana jest na ponad 100 milionach urządzeń Amazona takich jak np. Głośniki Echo. Alexa posiada wiele gotowych funkcji, dzięki czemu standardowo odpowie Ci na proste pytania o pogodę, czy informacje na temat wieku ulubionego aktora. Najciekawszym jednak aspektem Alexy są tzw. Alexa Skills, czyli nic innego jak Chatboty!
Za pomocą tzw ASK (Alexa Skills Kit) – programiści mogą tworzyć swoje własne aplikacje (Skillsy) dostępne na urządzenia Amazona. Duża popularność tych urządzeń sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na stworzenie własnych Skillsów – głosowych chatbotów dostępnych za pomocą Alexy.
Jego atutem są profesjonalnie stworzone i dopracowane algorytmy oraz brak konieczności posługiwania się sztywnymi komunikatami. Dzięki temu bot łatwo rozpoznaje nasz głos i włącza oczekiwaną przez nas opcję. Warto zwrócić uwagę, że Asystent Google jest jedynym, który obsługuje polski język.
Drugim bardzo popularnym, wirtualnym asystentem jest Alexa. Jej początki nastały w inteligentnych głośnikach Amazon Echo. Później wdrożono ją do słuchawek, tabletów i telewizorów. Aktualnie, asystent ten jest dostępny w ok. 100 milionach urządzeń. Możemy dzięki niemu zamawiać jedzenie, samochód z Ubera, sprawdzić pogodę, a nawet odtwarzać muzykę z takich serwisów, jak Muzyka Google czy Spotify.
Innym asystentem jest Cortana. Zadebiutowała na Windows Phone, a później ukonstytuowała się na iOS i urządzenia Android. Aktualnie możemy mieć z nią styczność na Xbox One i urządzeniach z zainstalowanym Windowsem 10. Na tle powyższych, wymienionych asystentów, Dzięki Cortanie moglibyśmy wyszukiwać różne informacje, sprawdzać jaka jest pogoda albo zobaczy aktualny program kin.
Nie sposób pominąć asystenta Bixby, który wyróżnia się oryginalnością w kwestii codziennego użytku. Bez problemu przekazuje nam informacje o warunkach, panujących na każdej drodze, a także umożliwia sterowanie naszym smartfonem.
Jakiego asystenta wybrać?
Użytkownicy zwykle wybierają tego asystenta, który jest zainstalowany na urządzeniach z których korzystają. Polskojęzyczni użytkownicy w większości wybiorą asystenta z zainstalowanym językiem polskim. Mogą też kupić tzw. „Smart Speaker” jednej z tych marek, żeby z takiego asystenta na co dzień wygodnie korzystać.
Korzystasz z iPhone – na pewno wybierzesz Siri – wystarczy, że dwukrotnie naciśniesz przycisk na swoim iPhonie, a Siri odezwie się do Ciebie z pytaniem co dalej… Dotychczas nie ma możliwości korzystania z Siri po polsku. Jeśli zależy Ci na współpracy z polskim językiem, najlepszy dla Ciebie będzie bez dwóch zdań Asystent Google.
Głosowy asystent odciąży Cię z różnych, codziennych czynności, wykonując za Ciebie m.in. szukanie, wyłączanie i włączanie. Jeżeli jesteś zajęty np. gotowaniem, będziesz mógł dopytać asystenta o to ile należy gotować makaron albo jak przygotować dobry sos.
W następnej części artykułu pokażę Ci jak popularne marki wykorzystują asystenta głosowego w codziennej pracy. Dowiesz się w czym konkretnie im się przydaje.
Dyskusja na temat tego post